Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

​Gazi katliamı ve derelerin avukatı Remzi Kazmaz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu adayı

Ana Sayfa » GÜNCEL » ​Gazi katliamı ve derelerin avukatı Remzi Kazmaz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu adayı
​Gazi katliamı ve derelerin avukatı Remzi Kazmaz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu adayı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Solculuğuyla meşhur” dediği Av. Remzi Kazmaz, pazar günü yapılacak CHP kongresinde Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için yarışacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Solculuğuyla meşhur” dediği Av. Remzi Kazmaz, pazar günü yapılacak CHP kongresinde Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için yarışacak. Kamuoyunun yakından tanıdığı ünlü avukatın; spor, sanat ve hukuk adamı kimliğiyle CHP’ye yeni renkler getirmesi bekleniyor.

ÇAY İŞÇİSİNİN OĞLU

Zihni Derin Çay Fabrikası’nın kadrolu çay işçisi Mehmet Efendi ile çilekeş Karadeniz kadını Meryem’in oğlu olan Remzi Kazmaz 1954 yılında Rize’de doğdu. Aslında muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Remzi Kazmaz, devrimci ruhu nedeniyle 12 Eylül’ün işkence tezgahlarından geçince avukat olmaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip avukat oldu.

SPOR ADAMI

Çaykur Rizespor’un hukuk danışmanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yapan Av. Remzi Kazmaz, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Disiplin Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

HUKUK ADAMI

Gazi Mahallesi Katliamı Davası, HES’lere karşı Fırtına Vadisi Davası gibi toplumu yakından ilgilendiren birçok konuda insan hakları ve çevre hukuku alanında gönüllü çalışmalar yaparak; adaletin ülke yararına tecelli etmesine yardımcı oldu.

ÇEVRE AVUKATI VE AKTİVİST

Karadeniz’deki HES’lere karşı verdiği çevre ve doğa mücadelesinde kurucusu olduğu Derelerin Kardeşliği Platformu ile yıllardır hem vatandaşın avukatlığını yaparken aynı zamanda çevre aktivisti olarak yıllardır mücadele eden Remzi Kazmaz, son zamanlarda başta Bodrum olmak üzere Çeşme, Karaburun, Datça, Gökova gibi Turizm alanları üzerinde RES kurmak amacıyla pahalı arazileri acele kamulaştırma yoluyla ucuza kapatan arazi rantiyecilerine karşı köylülerin avukatı olarak mücadele ediyor.

SANAT ADAMI

Avukatlık mesleğinin yanı sıra yazarlık ve yönetmenlik de yapan Remzi Kazmaz’ın yayınlanmış birçok kitabı ve yüzlerce makalesi bulunuyor.

Yönetmenliğini yaptığı Vatandaş Mustafa, Gereği Düşünüldü, Aşkın Mabedi, Lazutlar, Hemşin,

Antic Halikarnasoss, Didyma, Çaylar Şirketten, FutSol filmleriyle birçok ödül aldı.

Tarihi ve kültürel varlıkların korunması amacıyla yapmış olduğu Antik Halikarnassos ve Kehanetler Ülkesi Didyma filmleriyle uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı. Baro ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle dünya çapında açtığı imza kampanyasıyla 118 bin imza toplayarak, yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin Türkiye’ye iadesi için TBMM’de soru önergeleri verdirdi. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’la uluslararası yazışmalar başlattı.

Uluslararası turizm fuarlarında yaptığı çalışmalarla Bodrum, Didim ve Ege Bölgesi’nin tanıtımına önemli katkılar sağladı.

Söz Savunmanın adlı televizyon programında toplumsal sorunlara yer verdi, çözüm önerileri sundu.

YEREL YÖNETİM UZMANI

Hukuk, sanat, siyaset ve spor adamı Remzi Kazmaz, yerel yönetimler alanında birçok belediyenin danışmanlığını yaptı. Karadenizliler Derneği, Çay Der, Rize Vakfı, Belgesel Sinemacılar Derneği, Alternatif Sinemacılar Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Bodrum Çevre Platformu gibi birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve kurucu başkanlık görevlerinde bulundu.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

​Gazi katliamı ve derelerin avukatı Remzi Kazmaz, CHP Yüksek Disiplin Kurulu adayı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Markete gidip alışveriş yapan köpeğin videosu sosyal medyada viral oldu! KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEREK ‘’TANGO’’YU YENİDEN ÇALDI! Adnan Başkan’ın “Değişen Hayatlar” kitabına yoğun ilgi Azerbaycan yalnız değildir Bayram Harçlıkları Otizmli Çocuklar İçin Eğitime Dönüşüyor Top Gear Bloomberg HT’de

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır