Akfen Yenilenebilir Enerji, 562 bin ağacın temiz havasına eşdeğer karbon azaltımı sağladı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Akfen Yenilenebilir Enerji, 562 bin ağacın temiz havasına eşdeğer karbon azaltımı sağladı
Akfen Yenilenebilir Enerji, 562 bin ağacın temiz havasına eşdeğer karbon azaltımı sağladı

Akfen Yenilenebilir Enerji, sahip olduğu güneş, rüzgâr ve hidroelektrik santrallerindeki yeşil enerji üretimi ile 4 milyon tona yakın karbon emisyonunun sıfırlanmasını sağladı. Bu oran 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer olarak kabul ediliyor.

 

Dünyada birçok firma 2050 yılı için net-sıfır karbon işletme hedefi koyarken, Akfen Yenilenebilir Enerji son 7 yılda karbon emisyon salınımlarını dengelemek isteyen bu firmalara toplam 458 bin 18 tonluk karbon kredisi satışı gerçekleştirdi.

 

 

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını Türkiye ekonomisine kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, sahip olduğu santrallerde ürettiği yeşil ve temiz enerji sayesinde 4 milyon tona yakın karbondioksite eşdeğer azaltım sağladı. Bu rakam yaklaşık 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer olarak kabul ediliyor.

Santrallerinde dünya çapında tanınırlığı olan VCS (Verified Carbon Standard) ve Gold Standard karbon sertifikasyon alma süreçlerine devam eden Akfen Yenilenebilir Enerji, karbon kredisi satışına da devam ediyor. Şirket, 2013 yılından bu yana 458 bin 18 tonluk karbon kredisi satışı gerçekleştirdi.

 

“KARBON KREDİSİ SATIŞIYLA ÖNEMLİ DEĞER YARATIYORUZ”

 

Karbon azaltım sertifikaları, tüm dünyada operasyonel faaliyetleri nedeniyle yoğun şekilde sera gazı salımı yapan firmalar tarafından karbon ayak izlerini gönüllü olarak sıfırlamak için satın alınırken, birçok uluslararası firma 2050 yılı için net-sıfır karbon işletme hedefi koyuyor.

Dünyadaki iklim değişikliği farkındalığının artmasıyla düşük karbon ekonomisinin öne çıktığını ifade eden Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, “Tamamı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hayata geçirdiğimiz temiz enerji üretimimiz ile şimdiye dek 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer karbon azaltımı sağladık. 2013’ten bu yana sera gazı emisyonunu azaltmak isteyen firmalara karbon kredisi satışı yapıp önemli bir değer daha yaratıyoruz. Birçok bakımdan Türkiye’nin cari açığını kapatma potansiyeline sahip bu sektörde, Akfen Holding, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi güçlü ortaklarımızla yolumuza büyüyerek devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Akfen Yenilenebilir Enerji, 562 bin ağacın temiz havasına eşdeğer karbon azaltımı sağladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Nesrin Ünal yeni şarkısını Orhan Baba’ya ithaf etti! SALT’ın Bu son şansımız mı? gösterim programında 7-13 Haziran ve 14-20 Haziran filmleri Aksa Elektrik’in üçüncü geleneksel resim yarışması başladı! BMW’den Yıl Sonuna Özel Avantajlı Faiz ve Ödeme Fırsatları Kadir Doğulu “Nitelikli Eğitim” için koştu En Büyük Nedeni Trafik Kazası

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır