CHP’li Tuncer sordu: “Soma Holding’in yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk Lirası ödenmiştir?”

Ana Sayfa » GÜNCEL » CHP’li Tuncer sordu: “Soma Holding’in yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk Lirası ödenmiştir?”
CHP’li Tuncer sordu: “Soma Holding’in yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk Lirası ödenmiştir?”

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Soma faciası tazminatlarıyla ilgili, “Soma Holdingin yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk lirası ödenmiştir?” dedi.

 Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında medyana gelen faciada 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Olayın ardından geçen sürede hayatını kaybeden madencilerin yakınları tarafından 300 ile 500 bin TL arasından değişen tazminat davaları açıldı. Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) KİT Komisyonunda konuştu.

“SOMA AŞ'NİN İŞLETİYOR OLMASINA RAĞMEN”

 2016 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü hakkında KİT Komisyonunda suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Milletvekili Tuncer, “Temmuz 2015 itibarıyla bir ortalama 348 tedbir ve haciz kararı için 400 bin lira ortalamadan 139 milyon 200 bin liralık, TKİ hakkında ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir kararları uygulanmış. Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi ile Türkiye Kömür İşletmeleri arasındaki hizmet sözleşmesi nedeniyle ve 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan Soma faciası sonrasında madencilerin yakınları tarafından açılan maddi ve manevi tazminat davalarında ortaya çıkan tazminat bedellerinden Soma AŞ'nin sorumlu olmasına ve bu ocakları Soma AŞ'nin işletiyor olmasına rağmen tazminat davaları nedeniyle Soma Holdingin yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk lirası ödenmiştir? Hâlen devam eden dava var mıdır? Var ise kaçtır?” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

CHP’li Tuncer sordu: “Soma Holding’in yerine Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kaç Türk Lirası ödenmiştir?” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mosso Bahçesi şehrine geliyor Kınık: “56 bin kişilik beslenme kapasitesiyle İzmir’deyiz” Avrupa Şafak Hastanesi ve AHBAP, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattı! Pop Müziğe yeni bir tarz geliyor BB: realme’den ‘Çift Platform Çift Amiral Gemisi’ atağı Milletvekili Yalım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır