Diş eti kanaması-C vitamini ilişkisi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Diş eti kanaması-C vitamini ilişkisi
Diş eti kanaması-C vitamini ilişkisi

Washington Üniversitesinde yapılan bir çalışmanın sonucunda diş eti kanamalarının bir sebebinin de daha fazla miktarda C vitamini ihtiyacınızın olabileceğine işaret etti.

Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Diğer faktörler ise; sigara, hormonal değişiklikler, stres, genetik faktörler, diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, şeker hastalığı, uyumu iyi olmayan dolgu ya da kronlar ve kötü beslenmedir.

Beslenme alışkanlıklarınıza karalahana, biber veya kivi gibi işlenmemiş gıdaları dahil ederek C vitamini alımına dikkat etmelisiniz. Çünkü, günde 60 miligramdan az C vitamin tüketenlerin, günlük önerilen miktarın üç katı olan 180 miligram C vitamini tüketenlere göre, diş eti hastalığına yakalanma riski çok daha yüksektir. C vitamini diş eti sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir,’’Diş etleriniz kanıyorsa günlük ağız bakımınızı ihmal etmemeli, günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Çünkü diş eti kanamaları periodontal hastalığın erken belirtisi olabilir. Devam eden diş eti kanamanız varsa mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.’’ dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Diş eti kanaması-C vitamini ilişkisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Engelsiz Adımlar Projesi

Engelsiz Adımlar Projesi 06 Mayıs 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mûsikî tarihimiz aydınlanıyor “Alayı gelsin, belediyeyi haraca bağlatmam” CHP’li Beko, İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer’i ziyaret etti Güneş gözlüğü alırken, bu 7 özelliğe dikkat edin! Ramazan’da gece gündüz ritmi kaymasına dikkat! Prof. Dr. Sinan Canan: “Şehir insanının en büyük sorunu biyolojik işsizlik”

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır