Dünya mobilya pazarında Türkiye’nin rolü artıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dünya mobilya pazarında Türkiye’nin rolü artıyor
Dünya mobilya pazarında Türkiye’nin rolü artıyor

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, dünyada Türk mobilyasına talebin her geçen yıl daha çok arttığını ifade ederken, geçtiğimiz ayın sonunda 2,68 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiğini belirtti.

2021 yılı genelinde ağırlıklı olarak Almanya, ABD, İsrail, Irak ve Fransa’ya mobilya ihracatının yoğun şekilde yapıldığını ifade eden Başkan Balcı, “200 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiren ve Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler başta olmak üzere, Orta Doğu pazarında da güçlü olan Türkiye, Libya, Hollanda, Romanya, Katar, B.A.E., Macaristan, İtalya ve Çekya ile ticari ilişkilerini oldukça geliştirmiş durumda” dedi.

Mobilya modasına Türkiye imzası!

Türkiye’nin 2020 yılında dünya mobilya pazarından yüzde 2’lik oranda pay aldığını belirten MOSDER Başkanı Mustafa Balcı “Üretim potansiyeli sürekli artan ülkemizin 2023 yılında bu pastadan yüzde 5’lik bir dilim alması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün dünyanın yedi kıtasına da ürün gönderen ülkemiz “Büyüme, sinerji, dünya, buluşma, doğulu ve batılı, inovatif, birliktelik ve uyum kavramlarından oluşan “Turkey Discover the Potential” etiketinin hakkını tam anlamıyla doldurarak veriyor” dedi.

Mustafa Balcı “Katma değeri yüksek ve dış ticaret fazlası veren Türk mobilya sanayisi, küçük atölyelerden büyük modern şirketlere kadar son teknolojilerle donatılmış üretim tesisleriyle, globalleşen dünyada değişen müşteri eğilimlerini karşılayacak şekilde üretim yapıyor” dedi. 

“İç piyasada hareketlilik devam ediyor, düğün sezonu uzadı”

Pandemi nedeniyle ilkbaharda ertelenen düğünlerin bu sene yaz sezonuna kaydığını ve sonbaharda da yoğun şekilde devam edeceğini gözlemlediklerini belirten Mustafa Balcı, düğünlerin iç piyasada mobilya sektörüne oldukça katkı sağladığını ifade etti. 2021 yılı sonuna kadar yurt içinde perakende satışta 70 milyar TL’lik hedefe ulaşmak istediklerini belirten Balcı, okulların açılmasıyla birlikte üretimde mesailerin uzadığına dikkat çekti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Dünya mobilya pazarında Türkiye’nin rolü artıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Online tıp hizmeti hastanelerin yükünü azaltıyor. Pttcell, Mobil İletişimde Alternatif Çözümler Sunuyor Hayat Bursalı gençlere daha güzel Yol Şerit Çizgileri Yenileniyor Gelecek Turizmde Programı Köyceğiz Aromatik Bitkiler Evi’yle kadın istihdamı ve sürdürülebilir turizme destek Kızılay Kara Yolu İle İlk Yardım Konvoyunu Afganistan’a Ulaştırdı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır