Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ecdadın kusursuz işçiliği tarihi hamam kazılarında ortaya çıkartıldı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ecdadın kusursuz işçiliği tarihi hamam kazılarında ortaya çıkartıldı
Ecdadın kusursuz işçiliği tarihi hamam kazılarında ortaya çıkartıldı

Gölcük Belediyesi girişimi ile Yukarı Ulaşlı’daki tarihi Osmanlı hamamında başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarında, sıcak suyu hamama ve çeşmeye ulaştıran yüzlerce yıllık künkler ortaya çıkartıldı.

Gölcük Yukarı Ulaşlı’daki tarihi Osmanlı hamamı için hazırlanacak restorasyon projesi hazırlanması için başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Gölcük Belediyesi girişimleri ile başlatılan çalışmalarda uzman arkeologlardan oluşan ekip, sadece kubbe kısmı toprak üstünde kalan alanı ortan toprağı titizlikte temizleyerek yapının kısımlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Kocaeli Müze Müdürlüğü denetiminde sürdürülen kazılarda, hamamın külhan bölümünde bulunan kazanda ısıtılan suları yapı içine, su deposuna ve alandaki çeşmeye dağıtan pişmiş topraktan yapılmış yüzlerce yıllık künkler gün yüzüne çıkarıldı.

YAPININ TÜM SINIRLARI İSE BÜYÜK ORANDA ORTAYA ÇIKARTILDI

Çalışma öncesinde sadece kubbe kısmı toprak üstünde bulunan tarihi hamamda devam eden arkeolojik kazılarda, ayrıca lavabo olarak kullanılan kısımda da tek parça taştan yapılmış lavabo taşı bulundu. Toprak molozunun hassas çalışmalarla temizlenerek kaldırılması ile yapının tüm sınırları ise büyük oranda ortaya çıkartıldı.

HEM HAMAM HEM DE SOSYAL FAALİYET ALANI OLARAK KULLANILMIŞ

19. yüzyılda inşa edildiği bilinen tarihi Yukarı Ulaşlı tarihi Osmanlı Hamamı, 3 kubbeden oluşuyor. Yapıda soğukluk, ılıklık ve birinde göbek taşı bulunan iki de sıcaklık bölümü olarak bilinen yıkanma alanları yer alıyor. Hamamın kuzey kısmındaki külhan bölümüne alana sıcak su ihtiyacını karşılayan kazan dairesi, giriş kısmı olan güney bölümünde ise ziyaretçilerin giyinip soyunduğu dolapların yer aldığı soğukluk kısmı bulunuyor. Soğukluk kısmının hamam kullanımı haricinde, köylüler tarafından yapılan ve bölgede meşhur olan helvaların ikram edildiği paylaşım alanı olarak da kullanıldığı biliniyor.

TARİHİ ESERLER BİR BİR TURİZME KAZANDIRILIYOR

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, ilçede bulunan tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarak, ilçe turizmine kazandırmak için projeler üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda restorasyon işlemleri tamamlanan Örcün Sultan Baba Türbesi, Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak kullanılmaya başlandı. Tarihi eserlerin yeniden ihya edilmesi çalışmalar kapsamında restorasyon çalışmalarını sene sonuna kadar tamamlanması hedeflenen Değirmendere Yukarı Mahalledeki tarihî hamam ise ve yeniden hamam fonksiyonu ile faaliyet gösterebilecek. Restorasyon projesi devam eden ve arkeolojik kazısı tamamlanan Yukarı Halıdere ve arkeolojik kazıları süren Yukarı Ulaşlı’daki tarihî hamamlarda çalışmaların tamamlanması ile tarihsel değer olarak ilçe turizmine katkı sağlaması hedefleniyor.

UZMAN ARKEOLOGLAR KAZILARI TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜYOR

Tapuda; Ulaşlı Mahallesi, 1105 ada, 6 parselde kayıtlı ve mülkiyeti Gölcük Belediyesi’ne ait arsada bulunan, II. Gurup Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescil edilen Tarihî Osmanlı Hamamı'nın, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 22.06.2021 tarih ve 5242 sayılı kararına istinaden, restorasyon projesinin hazırlığı kapsamında arkeolojik kazı ve temizlik çalışmaları Kocaeli Müze Müdürlüğü denetiminde, Arkeologlar Ebru İnal, Halil Akman ve Aslı Arpa tarafından yapılıyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ecdadın kusursuz işçiliği tarihi hamam kazılarında ortaya çıkartıldı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Başkan Arda öğrencilerle buluştu Enis Arıkan: “Yakışıklı olmak için çok uğraşıyorum” Uraz Kaygılaroğlu ve Nilperi Şahinkaya’ya Yemeksepeti Banabi ile Rahatlık Geldi! E-imzayla hayatımız kolaylaşacak Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer’den “Girişimciye Mektup” Bu yıl uslu bir çocuk oldunuz mu?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır