Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Enerya, Dünya Tasarruf Günü’nde doğal gaz tasarruf önerilerini açıkladı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Enerya, Dünya Tasarruf Günü’nde doğal gaz tasarruf önerilerini açıkladı
Enerya, Dünya Tasarruf Günü’nde doğal gaz tasarruf önerilerini açıkladı

Hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında sanayi tesisleri ve evsel ısınma amaçlı kömür kullanımı geliyor. En sağlıklı ısınma sistemi olan, temiz enerji kaynağı doğal gaz, temiz enerji sayesinde hava, ortam ve çevre kirliliğine yol açmıyor. Küresel ısınmanın önüne geçmek için doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. Bir yandan da hem kurumların hem de kişilerin doğal gazı daha tasarruflu kullanması için alması gereken bazı önemler var. Ekonomik bir enerji kaynağı olan doğal gazı daha verimli kullanmak için yapılması gerekenler ise çok basit. 

Türkiye’nin en yaygın 2’inci özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Enerya, alacağınız küçük önlemlerle hem doğal gaz faturanızda önemli oranda tasarruf sağlayabileceğinizin hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabileceğinizin altını çiziyor. Enerya, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü'nde herkesi çevre dostu doğal gaz ile ısınmaya davet ediyor.

Enerji verimliliği ve tasarrufu son dönemde öne çıkan konular arasında yer alıyor. Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin önüne geçmek için hem temiz enerji kaynaklarını kullanmak hem de bu enerji kaynaklarını daha verimli bir şekilde tüketerek sürdürülebilir bir çevre politikasına destek olmak mümkün. 

En sağlıklı ısınma sistemi olan temiz enerji kaynağı doğal gaz, hava, ortam ve çevre kirliliğine yol açmıyor. Doğal gaz tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul edilirken, alternatif ısınma yöntemlerine göre de tasarruf sağlıyor.  

Ekonomik bir enerji kaynağı olan doğal gazı daha verimli kullanmak için ise bazı önlemler almak gerekiyor. ‘Doğal gazsız ev kalmayacak’ anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Enerya, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü'ne özel, verimli doğal gaz kullanımı konusunda tüketicileri bilgilendirdi. 

Faturalarda önemli oranda tasarruf sağlanabilir

Doğal gaz kullanıcılarının alacağı küçük önlemlerle hem doğal gaz faturalarında önemli oranda tasarruf sağlayabileceklerinin hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabileceklerinin altını çizen Enerya, tüketicilerin ekonomik bir yakıt olan doğal gazı verimli kullanabilmeleri için tavsiyelerde bulundu.

Kombilerin bakımı düzenli olarak yapılmalı

Doğal gazın verimli kullanılmasında kombilerin düzenli bakımının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Enerya, bu sayede enerji tasarrufu sağlanabileceğini ve kombilerin performansının korunabileceğini belirtti. Enerya, kombi kullanımı sırasında kombi basıncının da düzenli aralıklarda kontrol edilmesi gerektiğinin de altını çizdi. 

Kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırın

Kış aylarında doğal gaz tüketimini minimize etmek için evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmanın yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olacağının altını çizen Enerya, radyatörlerin önünü eşya ile kapatmamanın, evin kullanılmayan alanlarındaki radyatörleri kapalı tutmanın ve oda termostatı kullanmanın tasarruf sağlamada yardımcı olabilecek diğer önlemler olduğunu aktardı.  

Doğal gaz tasarrufu için yapmanız gerekenler: 

 • Radyatörlerin önünü eşya ile kapatmayın.
 • Kapı ve pencerelerin çift cam ya da PVC olmasına dikkat edin.
 • Evin kullanılmayan bölümlerindeki radyatörleri kapatın. 
 • Sıcak su borularını izole ettirin.
 • Oda termostatı kullanın.
 • Bacalı cihazları dolap içine yerleştirmeyin.
 • Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin.
 • Kapalı perdelerin ısı kaybını yüzde 25 oranında önlediğini unutmayın.
 • Kombinizi sürekli açıp kapatmayın.
 • Yemek pişirirken fırının kapağını açmayın.
 • Menfezleri kapatmayın.
 • Kombi bakımınızı düzenli yaptırın.
 • Yoğuşmalı kombileri tercih edin. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Enerya, Dünya Tasarruf Günü’nde doğal gaz tasarruf önerilerini açıkladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Atalık Nohutların Hasadı Gerçekleşti Akfen Holding 2020 Yılının En İtibarlı Holding Markası Seçildi Trakya turizmi için önemli toplantı Contactplus’a 2 yeni müşteri! Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerin Kan Basıncı Daha Düşük, Kalpleri Daha Sağlıklı “Ahmet Kaya’nın değil koca bir ülkenin hikayesi”

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır