Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon

Ana Sayfa » MAGAZİN » Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon
Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon

Pera Müzesi’nin ilgiyle karşılanan yeni sergisi “Minyatür 2.0”, sanat ve modayı buluşturan yeni bir iş birliğine zemin oluşturdu. Küratör Azra Tüzünoğlu’nun davetiyle sergiye özel mini bir koleksiyon hazırlayan Hatice Gökçe, günlük giyim eşyalarını ve aksesuarları özgün tasarımlara dönüştürdü. Ünlü modacının imzasını taşıyan ve Pera Müzesi Artshop’ta satışa sunulan koleksiyon, tişört, çanta, pareo ve uyku gözlüğünden oluşuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, koleksiyonlarındaki eserler ve ev sahipliği yaptığı sergiler ile yaratıcı projelere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Müzenin Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür adlı yeni sergisi, kaybolmaya yüz tutmuş minyatür sanatını, farklı coğrafyalardan sanatçıların çağdaş yorumlarıyla yeniden keşfetmemizi sağlarken, sanat-tasarım arakesitinde yaratıcı iş birliklere de olanak sağlıyor.

Gençlere hitap eden koleksiyonluk parçalar

Sergiye özel hazırlanan koleksiyonda, moda tasarımcısı Hatice Gökçe, günlük yaşamda kullanılabilecek eğlenceli parçaları moda ve sanat meraklılarına sunuyor. Daha önce Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatüründeki peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ve Şahname’den alınmış savaş ve doğa sahnelerinden ilhamla minyatür ve modayı bir araya getiren tasarımcı, bu kez “Surname-i Vehbi” ve “Surname-i Hümayun”dan ilham alıyor. Küratör Azra Tüzünoğlu bu iş birliğine ilişkin şunları söyledi: “Hatice Gökçe daha önce çeşitli müzelerle çalışmıştı ama Pera Müzesi için tasarladığı kapsül koleksiyonun gençlere daha çok hitap eden bir tarafı var. Gündelik yaşamda kullanılabilecek bu pratik ve esprili parçaların her birinin koleksiyon değeri taşıdığını söyleyebilirim.”

“Güncel modayı bu detaycılıkla anlatabilme gücü ilgimi çekiyor”

Güncel sanatta minyatürü geniş kitlelerle buluşturan bu sergi projesine dahil olmanın heyecan verici olduğunu ifade eden Hatice Gökçe, “Minyatür 2.0 sergisi, dünyada minyatüre farklı yaklaşımları olan sanatçıları bir araya toplaması açısından çok değerli. Güncel minyatürü daha çok kişiye izlettirmek, yeni anlatım biçimlerinin ortaya çıkmasına da olanak sağlayacaktır.” dedi. Kendisinin de bir dönem minyatür dersleri aldığını belirten moda tasarımcısı, “Minyatür sanatında ilgimi çeken, olayları gerçekçi bir üslupla ele alması ve tek bir küçük sayfada bile olayları derinlikli ifade ediş biçimi. Tarihle ilişkisinden bağımsız olarak, bir moda tasarımcısı gözüyle, günümüzde bu tekniği kullanarak güncel modayı bu detaycılıkla anlatabilme gücü ilgimi çekiyor. Henüz kendi minyatürlerimi tamamlamış değilim ancak bu yolda ilerliyorum.” şeklinde konuştu.

Şenlik minyatürleri eğlenceli tasarımlara dönüştü

‘Minyatür 2.0’ koleksiyonunu hazırlarken, beğenisi yüksek, rengi seven, detayları dikkate alan, önyargısız bir tüketici profili hayal ettiğini söyleyen Hatice Gökçe, şenliklerdeki detayları içeren minyatürlerin dijital baskı ile %100 doğal kumaşlara basılıp nakışlandığı koleksiyonun zamansız, benzersiz, sezonsuz, eğlenceli, yenilenmiş, esprili ve bütün olmayı seven parçalardan oluştuğunu ekliyor.

Pera Müzesi Artshop’ta sınırlı sayıda satışa sunulan koleksiyon, tişört, çanta, pareo ve uyku gözlüğünden oluşuyor.

Pera Müzesi Dostluk kartı sahipleri Artshop’ta tüm ürünlerde %20 indirim kazanıyor!

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

​ACIBADEM SAĞLIK GRUBU’NUN KAMUOYUNU DOĞRU BİLGİLENDİRMEK AMAÇLI BASIN AÇIKLAMASIDIR KALAMIŞ SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE AŞKA DOYDU ‘Harem Kabare’ Müzikali 14-15 Ağustos’ta Trump Sahne’de R.O.D.Y. Dünyada’nın yepyeni single çalışması “Türkü”  Kahuna Music etiketiyle yayında!.. Genç yıldız Alper Erözer’den 3 dilde yeni şarkı ‘Göz Göze’ Tuzlalı gençler, her ihtiyaç sahibi için bir tohumu toprakla buluşturdu

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır