İESOB, kanun çalışmalarına destek vermeye hazır…

Ana Sayfa » GÜNCEL » İESOB, kanun çalışmalarına destek vermeye hazır…
İESOB, kanun çalışmalarına destek vermeye hazır…

 

Ak Parti İzmir milletvekili Atilla Kaya, İESOB Başkanı Mutlu’yu ziyaret etti. Ziyarette meclis açıldığında görüşülecek olan ve esnafı rahatlatması beklenen vergi muafiyeti ve perakende sektörüne ilişkin yasa tasarıları hakkında destek isteyen Mutlu, İzmir Birliği’nin de tecrübelerini ve bilgilerini paylaşarak çalışmalara katkı koyabileceğini ifade etti.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret eden Ak Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, vergi muafiyeti ve perakende sektöründe düzenleme öngören kanun tekliflerinin,  meclis açıldığında gündemin ilk maddeleri arasında yer alacağını söyledi. Ziyarette Kaya’ya Ak Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş da eşlik etti.

Perakende sektörüne çeki düzen

Perakende sektöründe büyük beklentilerinin bulunduğunu kaydeden İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Öncelikle kent merkezinde büyük AVM’ler olmamalı. Ayrıca büyük marketlerin mahalle aralarına kadar giren şubelerinde satılan ürünler konusunda da bir düzenlemeye gidilmeli. Bu şubelerde satılan ürünler üzerinde standart sağlanmalı. Örneğin büyük marketlerin sokak aralarındaki şubelerinde boya, araba lastiği, inşaat malzemesi gibi ürünler satılmamalı’ dedi.

Pandemi sürecinde esnaf sanatkarların derin yaralar aldığını hatırlatan Mutlu, ‘Üyelerimiz yeni desteklere, pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyuyor. Esnaf sanatkarlara katkı sağlayacak her girişime destek vermeye hazırız. Örneğin yapılandırma sürecinde İzmir başarılı iller arasında yer aldı. Vergi Dairesi Başkanlığı ile uyumlu diyaloglar kurduk, işbirliğimiz güzel sonuçlar verdi.

Vergi yükü hafifleyecek

Aynı şekilde perakende sektörünü düzenleyecek kanun teklifine ve küçük işletmelerin omuzundaki vergi yükünü kaldıracak yasa tasarısına da katkı koyabiliriz. Vergi başta olmak üzere ekonomiyle ilgili çeşitli konularda değişiklik içeren 56 maddelik yasa teklifini de çok önemsiyoruz.  Teklifte yer alan düzenlemelerin başında terzi, berber, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan esnaf ile yıllık cirosu 240 bin, 2022 yeniden değerlendirme oranı ile 250 bin liranın altında olanlara gelir vergisi muafiyeti tanınması geliyor.

 

İzmir Birliği olarak uzun süredir bu konularda çalışmalarımız, önerilerimiz var. Görüşlerimizi sunmaya, elimizdeki bilgileri paylaşmaya, İzmir Birliği olarak üzerimize ne düşüyorsa yerine getirmeye hazırız’ dedi.

Online alışverişe düzenleme

Salgından olumsuz yönde en fazla esnaf kesiminin etkilendiğine dikkat çeken Atilla Kaya ise, ‘Pandemi sürecinde İzmir Birliği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip ettik. Üyelerinizin yaşadığı zorlukları biliyoruz. Toplumun nabzını tutmak için esnaf ziyaretlerine ayrı bir önem veriyorum. Vergi muafiyeti ve perakende sektörü üzerine yapacağımız çalışmalarda sizden alacağımız bilgiler, katkılar hem kanunun daha verimli olmasını sağlar, hem de bize hız kazandırır. Bu şekilde en kısa sürede yeni kanunu hayata geçirebiliriz’ şeklinde konuştu.

Yerli firmaları hareketlendirmek gerektiğine işaret eden Kaya şunları söyledi: ‘Salgın sürecinde online alışverişlerde büyük artışlar oldu. İnternet artık gelişen çağın bir gerekliliği ve kolaylığı. Ancak bu alan başıboş bırakılamaz, bazı düzenlemelerle online ticarete kurallar getirmek lazım. Dolayısıyla internet üzerinden faaliyet gösteren firmalar için de ciddi bir altyapı hazırlanmalı. Netice itibarı ile esnaf kesiminin ve İzmir Birliği’nin tecrübeleri, önceki çalışmalarını önemsiyoruz,  ortak çalışmalar yapmalıyız’.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İESOB, kanun çalışmalarına destek vermeye hazır… - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Niloya’nın Hikayeleri Artık Sesli Kitapta Temizlik İşleri Müdürlüğü kadrosunu güçlendirdi.. Aliağa’da Coşkulu Zafer Bayramı Kutlaması Offroad Coşkusu Karabük’te Yaşandı Edremit Belediye Meclisi toplandı Hayat kurtarmak için gece-gündüz çalışan sağlıkçılar bu açıklamayı hak etmiyor!

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır