İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kurdu

Ana Sayfa » GÜNCEL » İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kurdu
İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kurdu

Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatıyla kadına yönelik şiddetin arttığı günümüzde bir farkındalık oluşturmak amacıyla Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kurdu. Konservatuvar tarihinin ilk Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu çalışmalara başladı. Bünyesinde birçok koroya ev sahipliği yapan İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı; Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatıyla kadın ağzı türküler seslendirerek, kadına yönelik şiddetin arttığı günümüzde bir farkındalık oluşturmak amacıyla Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kurdu. Koro Şefliğini Ahmet Yiğit Aktı’nın yaptığı; kadrosunda çalışan kadınların yanı sıra ev hanımlarının da yer aldığı kadınlar korosu pandemi kuralları çerçevesinde çalışmalara başladı. Koro, ilk konserini 8 Mart Kadınlar Günü’nde vermeyi hedefliyor.

 

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

 

Koronun bir üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Hazan Kurtaslan, “Kadın ağzı türkülerin kadınların seslerini daha güçlü duyurabilmeleri anlamında çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu koroyu kuran Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum” diye konuştu. Koronun en genç üyesi 14 yaşındaki Özge Alçı ise “Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuyorum. İlerde sesimle ve sazımla Türk Halk Müziği sanatçısı ve akademisyen olmak istiyorum. Yeteneklerimi geliştirip sergileyebileceğim için bu koronun bana çok büyük yararının olacağına inanıyorum” dedi.

 

KONSERVATUVAR TARİHİNDE İLK

 

Koro Şefi Yiğit Aktı da düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’in talimatıyla bugün büyükşehir çatısı altında 30 yıllık konservatuvar tarihinde ilk kez Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kuruldu. Çok önemsiyoruz. Çünkü Türk Halk Müziğinin çıkış noktası kadınlar; kadınların yaktığı ağıtlardır. Günümüzde yaşanan kadınlarla ilgili problemlere baktığımız zaman kadın ağzı türkülerin ne kadar önemli olduğunu görürüz. Amacımız kadınları bilinçlendirmek, kadının sesini daha güçlü bir şekilde duyurmak, kadınlara bir nebze cesaret vermek. Başkanımıza halk kültürümüze ve halk müziğimize verdiği destek için çok teşekkür ediyorum.”

İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Halk Müziği Kadınlar Korosu kurdu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teknopark İstanbul Girişimlerinden Malwation 7 Milyon Değerleme ile Yatırım Aldı DJ Mahmut Görgen: ‘Sürpriz bir albümle geliyorum’ Şirketler için hangisi daha tehlikeli Korona virüs mü siber suçlar mı. Yurtdışı eğitim hayallerine bir adım atabilirsin! Türk Dış Siyaset Araştırması: S-400 füzeleri alınmalı Ferat Üngür’den enfes bir çalışma

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır