Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Temmuz 2024
Gözlem TV | Dünya'nın Dijital Gözlemcisi
Pamukkale Turizm
Anasayfa » Eğitim » İzmirli Rektörler DEÜ’de Buluştu: Üniversiteli Sayısı 207 Bini Geçti

İzmirli Rektörler DEÜ’de Buluştu: Üniversiteli Sayısı 207 Bini Geçti

Pamukkale Turizm
İzmirli Rektörler DEÜ’de Buluştu: Üniversiteli Sayısı 207 Bini Geçti

 İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’ın da katıldığı DEÜ Rektörlük binasındaki toplantıda, İzmir’deki yükseköğretim verilerine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Toplantıda Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, İzmir’deki üniversiteli sayısının uluslararası öğrencilerle birlikte 207 bin 628 olduğunu açıkladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde düzenlenen İzmir Üniversiteleri Platformu toplantısında, İzmir’de bulunan yükseköğretim kurumlarının rektörleri bir araya geldi. İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’ın da katıldığı DEÜ Rektörlük binasındaki toplantıda, İzmir’deki yükseköğretim verileri ve yükseköğretim gündemine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

İZMİR’DEKİ ÜNİVERSİTELİ SAYISI 207 BİN

Toplantıda DEÜ Rektör Vekili ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, 2023-2024 Akademik Yılı’nda İzmir’deki yükseköğretim kurumlarına ilişkin veriler içeren bir sunum gerçekleştirirdi. YÖK verilerinin yer aldığı sunumunda Prof. Dr. Ak, üniversitelerin yerli ve uluslararası öğrenci sayılarından akademik personel sayılarına, program sayılarından kurumların araştırma projelerine uzanan geniş bir alanda güncel bilgiler paylaştı. 2023-2024 dönemini kapsayan sayılara göre İzmir’deki üniversiteli sayısının uluslararası öğrencilerle birlikte 207 bin 628 olduğunu açıklayan Ak, “Bu sayının 10 bin 474’ü uluslararası öğrenci. Kız öğrenci sayısı iki alanda toplam 104 bin 981’ken, erkek öğrenci sayısı ise 102 bin 647. Bununla birlikte kurumlarımızdaki akademik personel sayısı ise toplam 9 bin 877’dir” dedi. Açıklamalarının devamında Rektör Vekili Ak, İzmir’de üniversite hastanelerinin sayısının 9, afiliye hastane sayısının 4, Teknopark sayısının 4 ve Teknoloji Transfer Ofisi sayısının ise 6 olduğunu belirtti.

“İZMİR YÜKSEKÖĞRETİMDE BİR MARKA”

Toplantıda konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ise İzmir’deki yükseköğretim kurumlarının mevcut durumu, gelecek dönem projeleri, kurumlar arası iş birliği olanakları, İzmir’in bir eğitim merkezi olarak konumlandırılması ve bu yöndeki güncel çalışmalara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. İzmir’in yükseköğretim Türkiye’nin önemli bir marka şehri olduğunun altını çizen Dr. Elban, tüm rektörlere ortaya koydukları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Toplantının ardından katılımcılar tarafından DEÜ’nün Rektörlük binasında yer alan 15 Temmuz Köşesi ziyaret edildi. Yaklaşan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü öncesi kurumların son hazırlıklarının değerlendirildiği ziyarette ayrıca, DEÜ’nün kısa bir süre önce ‘Engelsiz Üniversite’ misyonu kapsamında bünyesine kazandırdığı tandem bisikletlerin önemine ilişkin Rektör Vekili Ak, konuklara bilgiler verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Pamukkale Turizm
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.