Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kalebodur, kolektif kent hafızası projesi “Her Umut Ortak Arar”ın destekçisi oldu

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kalebodur, kolektif kent hafızası projesi “Her Umut Ortak Arar”ın destekçisi oldu
Kalebodur, kolektif kent hafızası projesi “Her Umut Ortak Arar”ın destekçisi oldu

Geliştirdiği ürün ve teknolojilerle mimarların yaratıcılıklarına destek olurken, farklı sosyal sorumluluk projeleriyle mimarlık kültürüne de katkıda bulunmaya çalışan Kalebodur, gazeteci Nilay Örnek’in mimari açıdan kıymetli & hikâyeli binaların arşivini tuttuğu “Her Umut Ortak Arar” projesinin destekçisi oldu. Örnek’in 1 yılı aşkın süredir Instagram üzerinden yürüttüğü, 2021 Ağustos’undan beri ise herumutortakarar adresinde topladığı yapıların hikâyeleri, site ziyaretçilerinin katkıları ve kişisel tanıklıkları ile zenginleşerek kolektif bir kent hafızası projesi olma yolunda ilerliyor. 

 

Web sitesinin eklenmesiyle bir arşiv niteliği kazanan proje, Örnek’in yaşadığı ya da seyahat ettiği şehirlerin ve semtlerin tarihine, geçmişine, nedenine-nasılına, mimariye, insanlarına, eski fotoğraflarına ve isimlerine duyduğu meraktan doğdu. Sokakların isimleri nereden gelir, bir semt eskiden nasıl görünürdü gibi soruların peşinde iz sürmeye başlayan Nilay Örnek, bulduklarını sosyal medya hesabında paylaştıkça söz konusu binalarda çocukluğu geçen yahut bina ile bir geçmişi olan kişilerin ve mimarların da katkılarıyla projenin zenginleşmeye başladığını belirtiyor. Bu dinamik sayesinde hem yazılı kaynaklardan hem konunun profesyonellerinden hem de bir anlamda sözlü tarihten beslenen çok bacaklı ve kolektif bir arşive dönüşen Her Umut Ortak Arar’ın web sitesinde binaları konuma, yapıldıkları döneme, mimarına yahut binadan geçen tanınmış kişilere dair filtrelemek ve harita üzerinde görüntüleyip “etrafımda ne var” sorusuna yanıt bulmak mümkün.

 

Şu anda 150’yi aşkın yapının yer aldığı ve günbegün genişleyen bir arşive sahip olan proje, yalnızca estetik açıdan dikkat çekici ve güzel binaları değil, kent belleğinde yer etmiş, iz bırakmış her tür yapıyı arşivlemeyi hedefliyor. Binalardan insan hikâyelerine, insan hikâyelerinden başka binaların keşfine uzanan yolculuğu Nilay Örnek “apartman dedektifliği” olarak tanımlıyor. Amacının “yaşadığımız yeri bilmek, binalarla insanların ilişkilerini bilerek bugünü doğru anlamaya çalışmak, hafızayı olabildiğince doğru kurmak” olduğunu belirten Nilay Örnek, sitenin mümkün olduğunda başkalarının katkılarıyla büyümesini arzu ettiğini, özellikle İstanbul dışındaki yapıların kaydının tutulabilmesi için gelecek katkıların çok değerli olduğunu ifade ediyor. Örnek, hikâyeleri derlerken sözlü tanıklıklar dışında en çok Arkitekt dergisi arşivleri ile, Kalebodur’un da destekçileri arasında olduğu SALT’ın Arşiv projesinden faydalanıyor.

 

Türkiye’de adı seramik karo ile özdeşleşen, yarım asrı aşan köklü geçmişe sahip bir marka olmanın sorumluluğuyla; akademik süreçler dahil, farklı platformlarda sürdürülebilir projeler üretmeye devam eden Kalebodur, bundan böyle Her Umut Ortak Arar projesinin ana destekçisi olarak arşivin genişlemesine hem faydalanmak hem katkı sunmak üzere daha çok kişiye, özellikle mimarlar ve mimarlık öğrencilerine ulaşması için çalışacak.

 

Kalebodur’un bugüne dek mimarlık kültürü ve arşivine dair desteklediği önemli arşiv projeleri;

 

• 2003 yılından bu yana Arkitera tarafından kurulan Türkiye’nin ilk dijital mimarlık arşivi ARKIV‘in, proje ortağı olarak destekçi,

 

• Mimar, sosyolog, yazar, gazeteci ve düşünürler ile bir araya gelerek toplumu ve mimarlığı yakından ilgilendiren konularda tartışma platformu oluşturmak hedefiyle, 2013 yılından beri Prof Dr Abdi Güzel ile beraber “Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor” söyleşi ve panel dizisinin öncüsü,

 

• Türkiye’nin 20. yüzyılını detaylandıracak şekilde oluşturulan SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin tek destekleyicisi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kalebodur, kolektif kent hafızası projesi “Her Umut Ortak Arar”ın destekçisi oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Adeo Siber Güvenlik’in Satış Müdürü Osman Aksu Oldu İstanbul’a Kulak Ver! Çünkü, Ağustos’ta müzik ve dans her yerde Egeli ihracatçılar pandemiye dijital ayak izini bıraktı Regaib Kandili mesajları resimli 2020 kısa kandil tebrik sözleri Akciğer sertleşmesinde erken tanı hayat kurtarıyor Kilo artışı, nöropatik ağrılara zemin hazırlıyor

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır