Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Köyceğiz halkı ekoloji ve çevre sorunu için bir araya geldi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Köyceğiz halkı ekoloji ve çevre sorunu için bir araya geldi
Köyceğiz halkı ekoloji ve çevre sorunu için bir araya geldi

Türkiye Komünist Partisi'nin bir süredir açtığı semt, işçi ve köy evlerinde halk bir araya gelip, bulundukları yerellikler başta olmak üzere tüm sorun ve ihtiyaçlar için mücadeleyi yükseltmeye devam ediyor. 

TKP'nin ülke genelinde tüm yerelliklerde dayanışmanın örülmesini amaçladığı semt evlerinden biri olan Muğla Köyceğiz Semt Evi'nde de geçtiğimiz hafta sonu "Ekolojik yıkımın gölgesinde salgınlar" başlığında bir söyleşi gerçekleşti.

Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Zuhal Okuyan'ın konuşmacı olarak bulunduğu etkinliğe Köyceğiz halkı ve MUÇEP (Muğla çevre platformu) üyeleri katıldı.

Sermayenin çıkarı nedeniyle en ufak sorunlar felakete dönüşüyor

Ekolojinin bilimsel tanımıyla söze başlayan Okuyan, ekolojik sorunların doğanın diyalektiği ile bir bütün olarak ele alınması gerektiğini ve bu doğrultuda çevre felaketlerinin canlı cansız her birimi etkilendiğini vurguladı.

Dünyada ve ülkemizde çevre felaketlerinin bu doğrultuda ele alınmadığı, sermayenin kâr referansları ile ele alındığı için insanların karşısına çıkan en ufak sorunların bile felakete dönüşebildiği hatırlatıldı.

Tarımın insanlık yararına yapılması mümkün

Köyceğiz yerelinde tarımın en güncel, bilimsel ve insanlık yararına olan metodlarla yapılması yönünde mücadele başlığı ortaya çıktı. Permakültür adındaki bu metodun Küba'da yaygın uygulandığı ve ülkemizde de, Ege ve Akdeniz Bölgesi için izlenmesi gereken bir yol olabileceği olduğu ifade edildi.

Konukların sorularıyla devam eden söyleşide, ülkemizin aslında tarıma elverişli olduğu, bu alanda ciddi katkılar yapabilecekken ne yazık ki imar planlarıyla, aflarla arazilerin rantlaştırıldığı, verimli toprakların betonlaştırıldığına vurgu yapıldı ve bu soruna karşı bölge halkı ile beraber mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Köyceğiz halkı ekoloji ve çevre sorunu için bir araya geldi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Golin İstanbul, global teknoloji platformu Uber’in Türkiye’deki iletişim danışmanlığı ajansı oldu Turkcell Kadın Futbol Ligi Sağlık Çalışanları Sezonu’nda yarı finaller pazar Ohash, Yeni Şarkısı “Gurbet”i Paylaştı! Anadolu Vakfı’nın Değerli Öğretmenim Projesi 52 ile ulaştı KO-MEK ‘arı’ gibi çalışıyor DEÜ’den Seferihisar’da misafirhane hizmeti

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır