Leningrad NGS’de Yeni Ünite Devreye Alındı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Leningrad NGS’de Yeni Ünite Devreye Alındı
Leningrad NGS’de Yeni Ünite Devreye Alındı

Rusya’da bulunan Leningrad NGS’nin VVER-1200 reaktörü etkinleştirilmiş olan 6’ıncı ünitesi devreye alındı. Rus nükleer güç santrallerinin operasyonundan sorumlu Rosenergoatom şirketinin Genel Müdürü Andrey Petrov, konuya ilişkin düzenlemeye imzasını attı. 

Ünitenin devreye alınma işlemi, 15 gün süren ve kapsamlı testlerin de yapıldığı pilot işletme sürecinin ardından yapıldı. Rus nükleer gözlemci Rostechnadzor Kurumu, testlerin tamamlanmasının ardından 10 Mart tarihinde, tesisin tasarım dokümanları, teknik düzenlemeleri ve enerji verimliliği gerekliliklerine uygunluğunu onayladı. 

Rosenergoatom Genel Müdürü Andrey Petrov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Leningrad NGS’nin yeni ünitesi Rusya’da devreye alınan ve VVER-1200 reaktöre sahip dördüncü ünitedir. Bu önemli olay neticesinde Rusya’daki toplam ünite sayısı 38’e yükselmiştir. Bu yeni ünite, 45 yıllık bir çalışmanın ardından Kasım 2020’de faaliyetine son verilmiş olan RBMK-1000 reaktörlü 2’inci ünitenin yerini kapasite bakımından doldurmuş olacak. Ünite ayrıca, bölgenin enerji ve ekonomi konularındaki istikrarını da sağlayacak” dedi.

Leningrad NGS, St. Petersburg ve Leningrad Bölgeleri’nin enerji ihtiyacının 55’inden fazlasını karşılıyor. Bu oran, Kuzeybatı Rusya’nın elektrik üretiminin 30’una tekabül ediyor. Leningrad NGS, ikinci ünitesinin devre dışı bırakılmasından sonra bile, 4400 MW’lık (Megawatt) kurulu kapasitesiyle Rusya’nın en güçlü ve Kuzeybatı Rusya’nın en büyük nükleer santrali olma özelliğini korumuştu. 

Santralin VVER-1200 reaktörleri etkinleştirilmiş üniteleri, Rosatom’un bazı uluslararası NGS projeleri için de referans olma özelliği taşıyor. Bu uluslararası projelerin içinde, Finlandiya’daki Hanhikivi-1 NGS, Macaristan’daki Paks-2 NGS ve Belarus’ta bulunan Belarus NGS bulunuyor. 

Yeni ünitenin devreye alınmasına ilişkin açıklama yapan Leningrad NGS Müdürü Vladimir Pereguda. “Ünitenin ticari işletmeye alınmasını, bu geniş kapsamlı projenin tüm katılımcılarının koordineli ve verimli çalışmaları mümkün kılmıştır. Pilot işletme sırasında yüzlerce teste tabi tutulan yeni ünite, son derece güvenli ve güvenilirdir. Bu testler, ünitenin Rusya’nın hızla gelişen Kuzeybatı Bölgesi’ne elektrik ve ısı sağlayacağını onaylanmış oldu” diye konuştu. 

Leningrad NGS’nin 6. ünitesi, ticari işletmeye alınıncaya kadar geçen süre zarfında 2 milyar kWsa (kilowatt saat) elektrik üretti. Ön keşiflere göre, ticari işletmeye geçilmesinin ardından ünitenin Leningrad Bölgesi’nin konsolide bütçesine ek vergi formundaki ekonomik etkisi, yılda 3 milyar Ruble’den (yaklaşık 40,5 milyon dolar) fazla olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Leningrad NGS’de Yeni Ünite Devreye Alındı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Online Psikolog ve Diyetisyen Hizmeti Talepleri Rekor Kırdı TKP telefonla gelen yasaklamayı tanımıyor: ‘Tarikatsız, mafyasız, patronsuz bir düzen için‘ NVIDIA, GeForce RTX 30 Serisi ile Genel Amaçlı Dizüstü Bilgisayarları Oyun Güç Merkezlerine Dönüştürüyor Meigder’den Büyükşehir Belediyesine yapılan saldırıya kınama LG Çamaşır Makineleri ve Kurutucularla Her Mevsim Rahatlık Uzaktan eğitimde daha kısa eğitim süresi ve sık molalar başarıyı artırıyor

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır