Magnezyum desteği ile vücudun çarkları işlesin Sağlığa magnezyum dopingi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Magnezyum desteği ile vücudun çarkları işlesin Sağlığa magnezyum dopingi
Magnezyum desteği ile vücudun çarkları işlesin  Sağlığa magnezyum dopingi

Tüm canlılar için hayati önem taşıyan minerallerden biri olan magnezyumun sağlığımız üzerindeki etkileri her geçen gün biraz daha anlaşılıyor. 300’den fazla enzimin vücutta görevini yapmasını sağlayan magnezyum; kas spazmından, yüksek tansiyona, stresten, bağırsak sağlığına kadar pek çok konuda önemli rol oynuyor. Uzmanlar ise, sadece besinlerden alınan magnezyumun yeterli olmayacağını söylüyor.

Fonksiyonel Tıp Doktoru Prof.Dr.Deniz Özzeybek “Vücudumuzu makineye benzetirsek, magnezyum bu makinenin çarklarını yağlayarak çalışmasını kolaylaştırıyor. Kalp yetmezliği, inme, tip 2 diyabet ve ölüm riskini azaltıyor. Sigara ve alkol kullanımı, stres, kortizon ve kalsiyum kullanımı, mide koruyucu ilaçlar, idrar söktürücü içeren tansiyon ilaçları ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar magnezyum eksikliğine yol açıyor”dedi.

Gıda takviyesi gerekli

Özellikle badem, yulaf, avokado, muz gibi gıdaların magnezyum açısından zengin olduğuna değinen Özzeybek, bu gıdaların tek başına vücudumuzun magnezyum ihtiyacını karşılamaya yetmediğini ve magnezyumun mutlaka dışarıdan takviye edilmesi gerektiğini belirtti. Toplumda yaygın olan “dengeli beslenirsem, vitamin ve mineral takviyesine gerek kalmaz” kanısının yanlış olduğunu vurgulayan Prof.Dr.Deniz Özzeybek, şu bilgileri verdi: “Bir bilimsel çalışmada, 1940 ile 1991 yılları arasında sebze, meyve, et ve sütteki mineral içeriği değişiklikleri araştırıldığında, aradan geçen 51 yılda besinlerdeki sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve bakır içeriklerinin belirgin olarak azaldığı saptandı. Sebze, meyve ve etteki fosfor artışının ise kullanılan gübre ve hayvan yeminden kaynaklandığı belirlendi. Besinlerdeki mineral azalmasının yanı sıra, yediğimiz pek çok besinin yüzeyinde, ne yazık ki bol miktarda tarım ilacı bulunması da ayrı bir tuzak olarak bizi bekliyor. Diğer yandan vücutta sistemlerin doğru çalışabilmesi için bu minerallere gereksinim vardır. Yıllar içinde artan kronik hastalıkların altında bu eksikliklerin çok önemli bir payı olduğu bir gerçektir. İşte tüm bu nedenlerden ötürü, ‘ben dengeli besleniyorum’ diye kendimizi kandırmamalı, eksik vitamin ve minerallerimizi yerine koymalıyız.”
BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Magnezyum desteği ile vücudun çarkları işlesin Sağlığa magnezyum dopingi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Okuma provasında eğlenceli dakikalar Yıldızlar Geçidi, Aralık’ta FilmBox Arthouse Ekranlarında Devam Ediyor Karşıyaka’dan Destek Kampanyası: “Sen de destek ol, uzakta kalmasınlar” MHP’den KSK ve Buca’ya Destek Buca Belediyesinde dijital dönüşüm başladı Altın çağ yaşatan imparator Ekber Şah

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır