TikTok ve İDTD işaret dilinde farkındalık için kolları sıvadı

Ana Sayfa » GÜNCEL » TikTok ve İDTD işaret dilinde farkındalık için kolları sıvadı
TikTok ve İDTD işaret dilinde farkındalık için kolları sıvadı

TikTok ve İşaret Dili Tercümanları Derneği, 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda işaret dili ve sağır kültürüyle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla bir kampanya başlattı. Kullanıcılar, TikTok üzerinden başlatılan kampanyada işaret dilini kullanarak #EllerinSesi etiketiyle videolar paylaşacak.
 

Dünyanın önde gelen kısa video uygulaması TikTok ve İşaret Dili Tercümanları Derneği, 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda işaret dili ve sağır kültürüyle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla bir kampanya başlattı. Kullanıcılar, TikTok üzerinden başlatılan kampanyada işaret dilini kullanarak #EllerinSesi etiketiyle videolar paylaşacak.

Farkındalığı geliştirmek ve sağır kültürünü görünür kılmak adına alanında popüler işaret dili tercümanı ve işaret dili çevirmenliği eğitmeni Neslihan Kurt, işaret dili eğitmeni Ayça Aybüke Kurt, İşaret Dili Tercümanları Dernek Başkanı akademisyen Banu Türkuğur Şahin ve işaret dili uzmanı Kadir Demir kampanyada aktif rol oynayacak, İşaret Dili Tarihi- İşaret Dili Hakkındaki Yanlış Bilgiler, İşaret Dili Evrensel midir?, Neden Evrensel Değildir?, Sağır Kültürü temalı bilgilendirici içerikler paylaşacaklar.

İşaret diliyle ilgili cevaplar TikTok’ta

TikTok kullanıcıları #EllerinSesi kampanyası kapsamında işaret diliyle ilgili merak ettikleri her şeyi TikTok’un “Soru Sor” özelliğiyle yöneltebilecek. Kullanıcılardan gelen sorular; Neslihan Kurt, Ayça Aybüke Kurt, Banu Türkuğur Şahin ve Kadir Demir tarafından cevaplanacak.

Ankara merkezli İşaret Dili Tercümanları Derneği; 2010 yılından beri işaret dilinin yayılması ve gelişimi konusunda İşaret dili tercümanları, işaret diline gönül veren ve dil konusunda uzman kişilerle de iş birlikleri gerçekleştiriyor. Dernek, küçük yaşta duygularını sözlerle ifade edemediği için çizim yapmaya başlayan işitme engelli grafik sanatçısı  Satılmış Akın’ın resmettiği işaret dili alfabesini eğitim çalışmalarında kullanıyor. Başarılı sanatçı Satılmış Akın, çizimleriyle ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödül aldı.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

TikTok ve İDTD işaret dilinde farkındalık için kolları sıvadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Global bir organizasyon olan Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) İstanbul Şubesi, TOYP (Dünyanın Başarılı On Genci) Akademi’yi düzenledi Ay Yıldızlı Formalarla Babanıza Yeni Zaferler Yaşatın MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin Kanımızla ve Canımızla Yanlarındayız Beşir Ağa: Osmanlı İmparatorluğu’nun efsanevi kitap koleksiyoncusu Sevgi Turan iddialı geliyor ASKON Başkanı Hasan Arslan’dan Ramazan Bayramı Mesajı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır