Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun

Ana Sayfa » GÜNCEL » Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun
Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yayınladığı mesajda, işçilerin sendikal haklarının Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartlarına göre genişletilmesi gerektiğini söyledi. Kayıt dışı çalışmanın sonlanması çağrısında bulunan Kavaf, işçilerin güvenli ve güvenceli koşullarda çalışarak geçinebilir bir ücret almalarını istedi.

 

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, 1 Mayıs mesajında şu ifadeleri kullandı:

 

‘Sendikal alan AB ve İLO standartlarına göre düzenlenmelidir’

“Ülkemizde en abartılı verilere göre dahi her 100 işçinin sadece 14’ü bir sendikaya örgütlü. Sendikalı olmak, işçilerimizin Anayasal bir hakkıdır. Sendikal alanı düzenleyen mevzuatlar AB ve İLO normlarına göre düzenlenmelidir. Tüm çalışanlar sendikal hak ve özgürlüklerden çağdaş yaşam normlarına uygun bir biçimde yararlanırken, sendikalı iş yerlerinin de rekabet gücü korunmalıdır.”

 

‘Kayıt dışı çalışmaya son’

“Çalışan çocuk işçi sayısı 720 binlere yükseldi. Kayıt dışılığın önlenmesi için mutlaka yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Süreç, konunun tüm alanlarıyla iş birliği içinde yürütülmelidir. Çalışma hayatı; istihdamı kayıt altına almış, iş sağlığı ve güvenliğiyle verimli, yenilikçiliği artıracak biçimde düzenlenmelidir.”

 

‘Ekonomik Sosyal Konsey’i toplayacağız’

“Devlet iş hayatına dair çalışanların kazanılmış haklarına halel getiren yanlış, eksik uygulamalarından derhal vazgeçmelidir. Sosyal taraflar bir araya gelerek EYT, kıdem tazminatı gibi temel meselelere çözüm üretmelidir. Sürekli çalışanları tedirgin edici çalışma ve söylemlerden vazgeçilmelidir. DEVA iktidarında ilgili tarafların bir araya geldiği kısaca Ekonomik Sosyal Konsey düzenli bir şekilde toplanacaktır.”

 

‘Yıpranma payında adalet’

“İş kanununda ‘yıpranma’, ‘itibari hizmet’ diye geçen uygulama ‘çok tehlikeli işler sınıfında çalışanlar’ için tekrar gözden geçirilmeli ve adaletli hale getirilmelidir. Bu konuyu ‘yıpranma payında adalet’ anlayışı çerçevesinde çözüme kavuşturacağımızı belirtmek istiyoruz.”

 

‘Güvenceli ve güvenli iş, geçinebilir bir ücret’

İşçilerin çalışma koşullarının, 3G yaklaşımıyla iyileştirilmesi gerekir. İşçiler yarınlarınailişkin endişe taşımadan üretebilmeli; iş yerinde her türlü iş sağlığı ve güvenliği önlemleri altında çalışabilmeli; insanca yaşayabileceği ve geçim sıkıntısı çekmeyeceği bir ücret kazanabilmelidir.

 

Özgürcemeydanlarda kutlayacağımız 1 Mayıs’ları yaşamak umuduyla tüm emekçilerin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tüm emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlu olsun - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Engelsiz Adımlar Projesi

Engelsiz Adımlar Projesi 06 Mayıs 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Milliyet Arkeoloji Dergisi ile “Nefes Alın” Eğitim kuruluşlarının sıkça taşıdığı 3 siber tehdit Lider Şahin hakkında çıkan haberlerle alakalı açıklamalarda bulundu Bosch geleceğini yapay zeka, elektromobilite ve yeşil hidrojende görüyor Sivil toplum kuruluşları Paris Anlaşması’nın onaylanması için imza kampanyası başlattı Abisinin İzinde Genç Yetenek

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır