Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ünlü Serçe casusluk peşinde

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ünlü Serçe casusluk peşinde
Ünlü Serçe casusluk peşinde

Siber güvenlik şirketi ESET otelleri, hükümetleri ve özel şirketleri hedef alan yeni bir siber casusluk grubunu ortaya çıkardı. FamousSparrow (Ünlü Serçe) adı verilen casusluk grubunun 2019 yılından beri aktif olduğu düşünülüyor. 

 

FamousSparrow'un kurbanları Avrupa'da Fransa, Litvanya, İngiltere; Orta Doğu'da İsrail, Suudi Arabistan; Amerika'da Brezilya, Kanada, Guatemala; Asya’da Tayvan ve Afrika Burkina Faso’da yer alıyor. Hedefleme, FamousSparrow’un amacının siber casusluk olduğunu gösteriyor.

 

ESET araştırmacıları, FamousSparrow grubunun faaliyetlerini ilk olarak 2021 yılının Mart ayında belirledi. Grubun ProxyLogon olarak bilinen Microsoft Exchange'deki bir güvenlik açığından yararlandığı tespit edildi. Bu uzaktan kod yönetme güvenlik açığının, tüm dünyada Exchange posta sunucularının kontrolünü ele geçirmek amacıyla 10’dan fazla APT grubu  (Advanced Persistent Threat-Gelişmiş Kalıcı Tehdit) tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

 

ESET araştırmacılarının bulgularına göre Famous Sparrow,  2019 yılının Ağustos ayından beri aktif ve çoğunlukla dünya genelindeki otelleri hedef alıyor. Ayrıca Brezilya, Burkina Faso, Güney Afrika, Kanada, İsrail, Fransa, Guatemala, Litvanya, Suudi Arabistan, Tayvan, Tayland ve İngiltere’de hükümetler, uluslararası organizasyonlar, mühendislik şirketleri ve hukuk firmaları gibi diğer sektörlerdeki birkaç hedefe de yöneldikleri tespit edilmiş durumda.  

 

Hedeflerinin içerisinde  farklı devletlerin de  yer alması, FamousSparrow’un amacının casusluk olduğunu gösteriyor. FamausSparrow hedeflerine SharePoint ve Oracle, Opera gibi uygulamalardaki zaafları suiistimal ederek ulaşıyor. Bu nedenle  

İnternet erişimine açık uygulamaların hemen yamanması gerektiği uzamanlar tarafından paylaşıldı.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ünlü Serçe casusluk peşinde - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Aliağa Şehir Tiyatrosu’ndan Kahkaha Tufanı Sismik izolasyon depremde hayat kurtarıcı olabilir! İşitme kaybı kader değil Global Finance, Akbank’ı 11. kez   “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçti! Facebook ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden büyük iş birliği! Müziğin Faydaları ve İnsan Hayatındaki Yeri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Beyaz Haber Ajansı

Gözlem TV - Tüm Hakları Saklıdır